Saros Körfezinde Gezilecek Yerler

Saros Körfezi’nin gezilecek yerleri: Tertemiz kumsallarla ve doğa ile iç içe Saroz…

Ege denizinin kuzey kıyılarını oluşturan Saros Körfezi, Gelibolu yarımadası ile Keşan’dan Enez’e doğru uzanan kıyı şeridi arasında yer almaktadır.

 

                İstanbul’a 250 km uzaklıkta olan Saros, Edirne şehir merkezine 150 km uzaklıkta yer almaktadır. Birçok kişi bölgenin bu Egeli kimliğinden habersizdir. Trakya’nın Ege Denizine açılan kapısı olan Saros Körfezinde, Keşan-Enez boyunda 75 km’lik dantel kıyılar uzanır. Önceki yıllarda daha çok Trakya insanının tercih ettiği Saros Körfezi, artık İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından hatta dünyadan konukların tatil cenneti haline gelmiştir.

                Şimdi hep birlikte kendi kendini temizleyen dünyanın 3 körfezinden biri olan dünya güzeli Saros körfezinde bir gezintiye çıkalım.

                SAZLIDERE

Sazlıdere’de çam ağaçları ile deniz, tabiatın koynunda birbirine nazire yapan iki sevgili gibi göz kırpıyor. Saros’un en bakir kalmış kıyılarından olan Sazlıdere’nin karşısında üç ada adeta bir gelin gibi durur suyun üzerinde. Sazlıdere’nin sahiline inerken karşılaşacağınız yeşil ve mavi uyumunu daha önce hiçbir yerde görmediğinize emin olabilirsiniz.

 

                GÖKÇETEPE

Çam ormanlarının deniz ile birleştiği Saros Körfezi’nin Korudağ etekleri ile buluştuğu noktadır Gökçetepe. Cenevizlilerden kalma tarihi dokusu ve Ceneviz kalesi ile sizi adeta tarihe taşır. Gökçetepe dantel gibi koyları, maviden turkuaza uzanan dingin suları, hemen gerisindeki çam ormanları ile gidilesi yerleşimlerden birisidir. Gökçetepe’ye gelmeden buraya neden kayıp cennet dediklerini anlayamazsınız. Doğa içinde olmayı seven kamp karavan düşkünü biri iseniz Gökçetepe tam sizin istediğiniz sahillerden.

                Sahilin batı ucunda yer alan Gökçetepe Orman Kampı çam ormanları içerisinde çeşitli hizmetleri alabileceğiniz doyumsuz bir mekan. Burası su ve doğa sporları için tatilcilere en uygun imkanları sunuyor.

 

                İBRİCE

                Günümüzde su altı tutkunlarının en ideal dalış noktalarından biri olan İbrice, dünyanın ilk su altı müzesi yapay resife ev sahipliği yapıyor. Mavi sularla kaplı bu eşsiz koy dalış meraklılarının da uğrak mekanı konumunda. Neredeyse tüm İstanbul dalgıçlarının sertifikalarını aldığı ve açık denizle tanıştığı ilk noktadır.

                Bu koylara yapılan dalışlar sırasında yüzlerce tür deniz canlısı ve balık sürülerine rastlamak mümkün. Su altı mağaralarında bölgeye yuva yapmış eşkina, mığrı ve istakozlarla karşılaşmak hiçte sürpriz olmuyor.

 

                UZUNKUM

Çağdaşlaşmanın yarattığı kirlilik ve kalabalıktan nasibini almamış ender yerlerden biri Uzunkum. Balıkçılık ve su sporlarına gönül verenlerin, elektrik ve konfor aramayanların mekanı. Doğanın bakirliğine aşık olanlar, 1700 metre uzunluğundaki kıyı şeridi ve 200 dönüm arazi üzerindeki Uzunkum koyunda temiz deniz ve doğanın tadını, pırıl pırıl kumlarda yaz boyunca hatta yıl boyunca çıkarıyorlar. Gözü dinlendiren mavi tonları ile denizi, Akdeniz’e oranla daha az tuzlu olması nedeniyle balıkları da kendi sularına çekmeyi başarıyor. Uzunkum olağanüstü güzellikteki kumsalı ve deniz esintileri ile hem bünyenizi hem de ruhunuzu dinlendirecek.

İTALYAN KOYU

İtalyan Koyu deniz, kum ve tarihin birleştiği bir cennet köşesi. Koyun hemen köşesinde Cenevizlilerden kalma tarihi bir kalenin bu güne kadar direnen kalıntılarını görmek mümkün. Kaleden İtalyan koyunun panaromik manzarası ise nefesleri kesecek güzelliktedir. İtalyan koyunun kayalık kısımları  dalgalar ve rüzgarla oluşan doğal bir tual gibidir ve eşsiz görsellikler sunar.

MECİDİYE

Uzun kumsallara sahip  Saros’daki en şanslı yerlerden biri kuşkusuz Mecidiyedir. Yaklaşık 4 kilometre boyunca Erikli yönüne doğru, Erikli tuz gölünü denize bağlayan lagün ağzına kadar uzanan Mecidiye sahili tatilcilerin en rağbet gösterdiği en kolay ulaşılabilir en güzel kumsallardandır. Sahilin kumsala bakan tarafı ise kıyı gerisinde uzanan kumul bitki örtüsü ile korunaklı kalabilmiştir. Serin temiz ve dingin bir sahile sahip Mecidiye sahilinin gerisine doğru sokulmuş, ev pansiyonlarda bulabilmek mümkündür.

 

ERİKLİ

Erikli Saros körfezinin en tanınmış sahili Saros deyince akla gelen ilk tatil yeridir. Yurt içinden olduğu kadar, yurt dışından da tatilcilerin öncelikli olarak seçtikleri bir tatil bölgesi. Erikli’de birbirinden güzel sosyal aktivitelerle her çeşit tatil alternatifini bulabilmek mümkün. Özlenmesi ile de ünlü olan Erikli’de denizin berraklığı sizi şaşırtabilir. Erikli Saros körfezinin en büyük yerleşimlerinden biri aynı zamanda bir sahil kasabası görünümündeki Erikli Saros körfezinin en iyi hotellerini içinde barındırmaktadır. Sahil yerleşiminin hemen arkasında yer alan oldukça büyük tuz gölü, bir çok kuş için barınma mekanıdır. Tatil günlerinin farklı alternatiflerle geçirmek isteyenlerin ilk adresi kesinlikle Erikli’dir. Windsurf tutkunlarının da rağbet ettiği Erikli’de kafa dinlemek temiz ve güzel bir denize girmek güzel bir kumsalda zaman geçirmek eğlenmek , su sporları ve alışveriş yapmak alternatiflerinizden sadece bir kaçıdır. Eğlence ve huzuru aynı anda yaşayabileceğiniz ender yerlerden biridir Erikli.

 

DANİŞMENT

 

Hem ormanı hem de kumsalı olsun bir de yemyeşil ağaçların altında kamp yapabileyim diyorsanız size önerimiz kesinlikle Danişment. Temiz çam ormanı havası masmavi berrak bir denize sarkan yemyeşil ağaçların altında güzel saatler geçirmek, danişment hafızalarda tutabilecek en önemli özelliklerdir. Denizin ve doğanın iç içe olduğu bir tatil için kamp karavan tutkunlarının tercih ettiği Danişment orman kampı meşe ormanları içerisinde denize sahili olan 13.200 hektar alana yayılmıştır.

 

YAYLA

Saros’ un genelinde olduğu gibi yayla sahilinde de eğlencenizin animatörler tarafından yönlendirildiği bir ortamdan uzaksınızdır. Tatilinizde her şeyi dilediğinizce ve gönlünüzce yapabilirsiniz. Kendinizi kısıtlamak ve sınırlandırmak istemiyorsanız tatilinizin adresi kesinlikle Yayla sahilidir. Bar ve diskoların uyutmayan müzik gürültüleri gibi sorunları olmayan bu sahil, sakin, sessizlikten huzur bulanların beğeneceği bir alternatif tatil imkanı sunuyor. Günlük ve haftalık kiralanacak yazlıklar, pansiyonlar ve birçok müstakil ev alternatifiyle ayağınızı evinizden uzattığınızda berrak deniz ile birbirinize kavuşuyorsunuz. Yayla’dan hareket eden gezi tekneleriyle Saros Körfezi’ni gezmek mümkün.

 

KARAİNCİRLİ

Görüp görebileceğiniz en temiz denizlerden biri olan Karaincirli kalabalık ortamdan uzak, ince kumunun parmaklarınız arasında kayıp gittiği stresinizi alacak eşsiz sahillerden biridir. Karaincirli huzur arayanlar için ideal ve keşfedilmeyi bekliyor. Tertemiz denizi ve eşsiz gün batımı ile özellikle günübirlik geziler için bulunmaz bir yer.

 

VAKIF

Palamut ağaçlarının gölgesinde bir sahil köyü. Uçsuz bucaksız kum sahili ve taşsız cam gibi deniziyle bölgedeki en huzurlu sahillerden biridir vakıf. Önümüzdeki yıllarda turizm alanındaki hızlı gelişimiyle sesini daha da duyuracak olan vakıftaki güzel tesis otel ve pansiyonlarla bu eşsiz güzelliğin keyfini daha da iyi çıkartabilirsiniz.

 

BÜYÜKEVREN

İnsanların az olduğu ve sakinliğin ne olduğunu hatırlatan güzel bir sahildir Büyükevren. Kumu ve güneşi kesinlikle değişilmez. Her sene büyük bir özlemle geleceksiniz, sanki daha önce hiç gitmemiş gibi.

 

SULTANİÇE – GÜLÇAVUŞ

 

Saros Körfezi’nin ve Enez’in yeni keşfedilmiş iki cenneti Sultaniçe ve Gülçavuş omuz omuza dayanmış adeta. Doğu tarafında yer alan çam ormanlarının kokusunu her nefes alışınızda hissediyorsunuz. Bu eşsiz sahillere doğru gelirken gittiğiniz her kilometrede size kenti hatırlatan nesneler birer birer azalıyor. Tertemiz kumsallarında denize girmek, güneşlenmek, akşamüzeri güneşin batışını seyretmek ve gece de ay ışığını izlemek tatilcilere ayrı bir zevk veriyor. Amatör balıkçılar için Sultaniçe ve Gülçavuş’ ta  sinarit dahil her türlü balık oltanıza takılabilir.

 

ENEZ

Tarihi dokusu ve kültürel miraslarıyla Saros’un tercih edilebilecek tatil mekanlarından olan Enez, adeta yaz turizminin kalbidir. Enez’in en büyük özelliği bir yanında Yunanistan bir yanında deniz, bir yanında tarih, diğer yanında kuş cenneti Gala Gölü’nün olmasıdır. Özellikle her gün başka bir program yapmak isteyenler için tatilcilere  oldukça farklı alternatiflerde sunar. Otel ev apart pansiyon kısacası konaklama konusunda da birçok farklı seçenek bulabilirsiniz Enez’de. Enez’e girer girmez  sizi günümüzden 7500 yıl öncesine dayanan bir kalenin içindeki antik şehir kalıntısı karşılıyor. 6. Yüzyılda Lustinyanus  döneminde onarılan kale surlarının yapımı ve tarihi kesin olarak bilinmemekte. Antik Ainos olarak bilinen Enez de en eski yapı bu kaledir. Kalenin kuzeydoğu köşesindeki Ayasofya kilisesi  ilçedeki en önemli Bizans yapısıdır. Enez’de eşsiz manzara için ister Yunanistan’a, Meriç nehrine , Gala Gölüne, Lagün göllerine isterseniz de Saros’a bakın aynı mutluluğu göreceksiniz.

 

GALA GÖLÜ

 

Saros’u anlatırken Gala Gölü’nü es geçemeyiz. Avrupa ve Afrika arasında göç eden birçok kuşun uğrak noktası olan Gala Gölü barındırdığı su kuşu türlerinin çeşit ve miktar olarak zenginliği hem milli hem de milletlerarası öneme sahip Saros’a farklı bir bakış açısıdır. Gala Gölü barındırmakta olduğu yaklaşık 130 kuş türü ve eşsiz bitki örtüsüyle fotoğraf meraklılarını kendine çekiyor.